Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl
Forum ON
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Sedziowie SV oraz polscy.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna -> Wystawy (Polska)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Basia i V



Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 367
Skąd: Krakow

PostWysłany: Sro Lis 19, 2008 10:47 am    Temat postu: Sedziowie SV oraz polscy. Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie dotyczące niemieckich sędziów - odnoszę wrażenie, że na polskich wystawach owczarkarskich sędziuje stale ta sama, wąska grupa sędziów (w większości - niemłodych). Oczywiście, jeśli przy okazji wystawy jest organizowany koerung -sprawa jest jasna, bo sędzia musi być jednocześnie kormeistrem. Ale jeśli jest to tylko wystawa - czemu ten zestaw osobowy jest tak mały? Czy to wynika z przepisów SV, czy raczej - z osobistych kontaktów organizatora wystawy? A może poprostu nie wszyscy niemieccy sędziowie mają ochotę u nas sędziować (i stawiaja zapory np cenowe)?
I drugi temat - szkolenie polskich sędziów - czy przy okazji niektórych wystaw nie można by urządzić seminarium dla sędziów? Zwłaszcza młodzi stażem sędziowie-rozszerzacze powinni na tego typu szkoleniach być obowiązkowo. Poza tym - jeśli chcemy wychować polskich kormeistrów -(jak to nazwać po polsku? licencjodawców?) to takie szkolenie powinno obowiązkowo dotyczyć także wszystkich pozostałych sędziów (tych, co to sędziują, hodują i szkolą ON). Wiem,że czasem takie szkolenia są organizowane (ostatnio zdaje się Wrocław coś takiego przygotował, tam zdaje się był wykład o zagadnieniach weterynaryjnych). Ale wykład był dobrowolny, a może czas ustanowić, że dla przyszłych kormeistrów takie seminaria są obowiązkowe?
To są moje pytania mocno na wyrost, ale mam już trochę dość jałowego mielenia kto komu "podpadł" i dlaczego.
_________________
Barbara Pawlik
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
askad



Dołączył: 07 Gru 2007
Posty: 1764
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Sro Lis 19, 2008 12:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odpowiem może początkowo na pierwszą część pytania Exclamation

Nie mogę odpowiadać w imieniu innych - wyjaśnię więc dlaczego do Świerklańca zapraszam takich a nie innych sędziów Exclamation

Zasada pierwsza - nie zapraszam nigdy drugi raz sędziego, który mnie kiedykolwiek "wystawił" - tzn. przyjął zaproszenie, a potem zrezygnował Exclamation
Początkowo - ze względów finansowych - zapraszałam tylko jednego Niemca Exclamation Gdy wystawa w Świerklańcu zrobiła się bardziej znana - "stać" było mnie na zaproszenie dwóch Niemców Exclamation

A zasada doboru sędziów - jeden musi być zawsze taki, którego znam tzn., o którym wiem, że jak powie "tak" to na pewno się po pół roku nie rozmyśli Exclamation Jest to spowodowane troską o wystawę - jeśli zaprosiłabym 2 "niepewnych" sędziów (tzn. takich o których nie wiem czy są słowni) - to mogłabym (zakładając pecha) rozłożyć wystawę Exclamation
Wybierając drugiego sędziego - często pytam po prostu tego pierwszego - z kim chciałby sędziować - bo nieprzyjemnie byłoby mieć na tej samej wystawie dwóch "wrogów" Evil or Very Mad W taki właśnie sposób zaproszony został rok temu sędzia Ruediger Mai - jako sugestia Franka Goldlusta Exclamation
Od tego roku staram się zapraszać do Świerklańca jednego sędziego, który jeszcze nie był nigdy w Polsce Exclamation
Nie wypalił w tym roku Quoll - mam nadzieję, że wypali w przyszłym roku Luciano Mussolino (hodowca "Valcuvia", sędzia SV z Włoch).
W kolejnym roku - 2010 - mam zamiar zaprosić młodego sędziego, który dopiero dostanie uprawnienia do sędziowania za granicą - czyli młody, świeżo upieczony sędzia - ale za to hodowca z ogromnymi sukcesami na BSZS. Czas pokaże co z tego wyjdzie Exclamation
_________________
Asia Domańska
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
askad



Dołączył: 07 Gru 2007
Posty: 1764
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Sro Lis 19, 2008 12:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zapomniałam dodać - że ponieważ od pewnego czasu nie wystawiam swoich zwierząt na wystawie przeze mnie organizowanej - więc odpada argument przy wyborze sędziego - czy dany sędzia lubi moje psy czy też nie Twisted Evil
_________________
Asia Domańska
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
brawos



Dołączył: 08 Sty 2008
Posty: 893
Skąd: Grodzisk Mazowiecki

PostWysłany: Sro Lis 19, 2008 12:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

askad napisał:
Zapomniałam dodać - że ponieważ od pewnego czasu nie wystawiam swoich zwierząt na wystawie przeze mnie organizowanej - więc odpada argument przy wyborze sędziego - czy dany sędzia lubi moje psy czy też nie Twisted Evil


To jest wlasnie godne pochwaly Exclamation Mimo, ze nie ma przepisu, ktory zabrania organizatorowi wystawiac swoje psy takie postepowanie swiadczy o duzym dystansie i profesjonalizmie. Czego innym organizatorom zycze Very Happy
_________________
www.brawosbis.pl Wink
"... Bo pies to nie tylko pies, jak wiesz.
Pies to jest wszystko to, co chcesz..."
Ludwik Jerzy Kern
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Pat



Dołączył: 07 Lut 2008
Posty: 423
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sro Lis 19, 2008 12:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

askad napisał:
...

: W taki właśnie sposób zaproszony został rok temu sędzia Ruediger Mai - jako sugestia Franka Goldlusta Exclamation
Od tego roku staram się zapraszać do Świerklańca jednego sędziego, który jeszcze nie był nigdy w Polsce Exclamation
Nie wypalił w tym roku Quoll - mam nadzieję, że wypali w przyszłym roku Luciano Mussolino (hodowca "Valcuvia", sędzia SV z Włoch).
W kolejnym roku - 2010 - mam zamiar zaprosić młodego sędziego, który dopiero dostanie uprawnienia do sędziowania za granicą - czyli młody, świeżo upieczony sędzia - ale za to hodowca z ogromnymi sukcesami na BSZS. Czas pokaże co z tego wyjdzie Exclamation


Wydaje się, że wybór Asi jest rozsądny i logiczny. Jest w ten sposób jakąś szansa na „nową krew” przy ocenianiu naszych psów. Fakt jest też taki, że przy takiej ilości wystawców jest (i było i będzie) to trochę trudno, każdemu dogodzić.

Proponuje na tym miejscu, aby każdy napisał, jakiego sędziego zaprosić i którego nie. Jeden człowiek ma dobre doświadczenie z XY, a drugi nie wystawi u tego sędziego psa, bo coś tam coś.

Pat
_________________
Patricia Einfalt
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna -> Wystawy (Polska) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group