Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl
Forum ON
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Falk v. Eulenturm (lata 60-70 ubiegłego wieku)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna -> Historia ON w Polsce
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Basia i V



Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 367
Skąd: Krakow

PostWysłany: Czw Wrz 25, 2008 4:10 pm    Temat postu: Falk v. Eulenturm (lata 60-70 ubiegłego wieku) Odpowiedz z cytatem

Postanowiłam napisać parę słów o ojcu mojego pierwszego psa. Był to pochodzący z Niemiec pies Falk von Eulenturm. W tamtych odległych czasach był jednym z czołowych reproduktorów w Polsce. Sprowadzony do Polski przez Tadeusza Boczonia z Mysłowic był jedną z pierwszych „jaskółek” nowego trendu w owczarkach. Tadeusz Boczoń – lekarz z Mysłowic był właścicielem hodowli „Znad Czarnej Przemszy”. Dziś hodowla o tym przydomku teoretycznie jest zrzeszona w PKPR i ... chyba już nie jest aktywna. A jeśli nawet istnieje - hoduje owczarki belgijskie. Confused Falk był psem dużym (ale nie za dużym) ciemnym, w NRD-owskim typie umaszczenia, krępej budowy ciała, bardzo efektowny zarówno w pozycji na stój, jak i w ruchu. Był bardzo spokojnym psem. Nie wiem, kiedy się urodził – mój pies urodził się w 1967 roku. Sądzę, że Falk miał wtedy pewnie 3-4 lata. Zostawił po sobie mnóstwo potomstwa – wszyscy na południu Polski chcieli wtedy nim kryć (z kolei hodowcy z północy Polski kryli Lutzem v. Falkenbruch psem M. Szymankiewicza). Jego wadą było to, ze przekazywał braki w uzębieniu, zdarzały się również wnętry.
Jestem ciekawa, czy ktoś go jeszcze pamięta? Czy żyją może jego potomkowie? Czy istnieje jeszcze hodowla, z której pochodził?
Załączam zdjęcie Falka oraz skan rodowodu mojego psa, który zachował się w naszych dokumentach. Falkowi brak oczywiście jednego pokolenia przodków. Może ktoś je uzupełni?

FALK von Eulenturm:


BORYS spod Leskowca:

_________________
Barbara Pawlik
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Basia i V



Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 367
Skąd: Krakow

PostWysłany: Wto Wrz 30, 2008 11:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I jeszcze kilka slow na temat hodowli w latach 60 ub. wieku. Nasz pies - Borys spod Leskowca, syn Falka aby zostac reproduktorem musial miec zaledwie trzy oceny doskonale z wystaw oraz zaliczony egzamin PT. Wtedy aby otrzymac dyplom PT trzeba bylo zaliczyc egzamin 3 razy, w tym raz na ringu posluszenstwa na wystawie. W tamtych czasach chyba nie bylo jeszcze organizowanych zawodow ani w PT, ani w PO. A pisze to dlatego, ze wielokrotnie spotkalam sie z opinia, ze dawne ON-y mialy swietne charaktery, a obecne - marne. Nawet jesli te psy mialy swietna psychike, nie bylo to wynikiem jakiejs wysoce przemyslanej pracy hodowlanej, ani nie bylo jakiejs weryfikacji jakosci psow pod katem psychiki.
_________________
Barbara Pawlik
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna -> Historia ON w Polsce Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group