Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl
Forum ON
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Licencja hodowlana
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna -> Hodowla
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Basia i V



Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 367
Skąd: Krakow

PostWysłany: Pon Sty 21, 2008 6:53 pm    Temat postu: Licencja hodowlana Odpowiedz z cytatem

Pare tygodni temu przez forum www.owczarek.pl przetoczyła sie dyskusja na temat nowej, dobrowolnej polskiej licencji hodowlanej. Myślę, że jest to temat dla tego forum - wydaje mi sie, ze jest o czym dyskutowac.
_________________
Barbara Pawlik
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
askad



Dołączył: 07 Gru 2007
Posty: 1764
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Wto Sty 22, 2008 10:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja również mam nadzieję, że jest to właśnie odpowiednie miejsce do takiej dyskusji.
Jest wśród nas również twórca (a może współtwórca Question ) tego regulaminu - jego pogląd może rozjaśnić niektóre kwestie Exclamation

Ja powiem teraz od siebie - jako hodowcy taki regulamin jest mi niepotrzebny, szkolę swoje suki, pomimo, ze takiego wymogu nie ma, prześwietlenia łokci również robię, w zupełności wystarcza mi mozliwość zrobienia na terenie Polski niemieckiego Koerungu Exclamation

Jednak nie mogę patrzeć wyłącznie na "własne podwórko". Jest dla mnie oczywiste, że dobrze byłoby, aby Polska miała własną licencję - bez konieczności członkostwa polskich owczarkarzy w SV. Nie jestem jednak przekonana, czy droga, która została obrana, jest drogą słuszną.
Ja bardziej skłaniałabym się do drogi wybranej przez KON - możliwość robienia prześwietleń i DNA w Polsce (zdjęcia i krew wysyłane do Niemiec), a jako kolejny krok mozliwość przystąpienia do niemieckiego Koerungu w Polsce bez konieczności członkostwa w SV.
Jestem ciekawa opinii innych na ten temat Exclamation
_________________
Asia Domańska
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Basia i V



Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 367
Skąd: Krakow

PostWysłany: Wto Sty 22, 2008 11:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

askad napisał:
Ja bardziej skłaniałabym się do drogi wybranej przez KON - możliwość robienia prześwietleń i DNA w Polsce (zdjęcia i krew wysyłane do Niemiec), a jako kolejny krok mozliwość przystąpienia do niemieckiego Koerungu w Polsce bez konieczności członkostwa w SV.
Jestem ciekawa opinii innych na ten temat Exclamation


Czyli uwazasz, ze powinnismy w "nieskonczonosc" wisiec na niemieckich sedziach? Czy KON nie powinien pomyslec o tym, aby wyksztalcic naszych polskich kormeistrow? Ale tu nalezaloy zaczac od tego- jakie warunki musi spelniac taki sedzia? Jakie miec wyksztalcenie kynologiczne, jak sie je w Niemczech zdobywa i .... ile to kosztuje. I kandydata i organizacje.
_________________
Barbara Pawlik
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
askad



Dołączył: 07 Gru 2007
Posty: 1764
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Wto Sty 22, 2008 11:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Basiu - jasne, że byłoby super, abyśmy mieli własnych sędziów SV. Spójrzmy jednak realnie - wymogi na sędziego SV przekraczają znacznie polskie realia.
Regulamin sędziów SV można przeczytać na stronie SV:
http://www.schaeferhund.de/site/typo3conf/ext/nf_downloads/pi1/passdownload.php?downloaddata=147
Kandydat na sędziego SV musi (m.in.):
    być aktywnym hodowcą i wystawcą - i w ramach tego: wyhodować min. 10 miotów, mieć z własnej hodowli min. 10 licencjonowanych zwierząt z min. 5 miotów, z sukcesem brać udział w wystawach, samemu szkolić i zdawać z psami wymagane egzaminy SchH (przypominam, że chodzi tutaj o sędziego eksterieru Exclamation )

Niech nie dziwi zatem szacunek - jaki powinniśmy mieć dla sędziów SV Exclamation
_________________
Asia Domańska
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
brawos



Dołączył: 08 Sty 2008
Posty: 893
Skąd: Grodzisk Mazowiecki

PostWysłany: Wto Sty 22, 2008 12:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

askad napisał:

Ja bardziej skłaniałabym się do drogi wybranej przez KON - możliwość robienia prześwietleń i DNA w Polsce (zdjęcia i krew wysyłane do Niemiec), a jako kolejny krok mozliwość przystąpienia do niemieckiego Koerungu w Polsce bez konieczności członkostwa w SV.
Jestem ciekawa opinii innych na ten temat Exclamation


Zgadzam sie w 100% a moze i wiecej....niestety polska licencja nic nam nie daje, nie bedzie sie liczyc w "duzym swiecie owczarkarskim" tak jak nasze przeswietlenie nic Niemcow nie obchodzi. To sa tylko kolejne wywalone pieniadze w blota. Jak mam wydac pieniadze wole wydac na niemieckie HD, ED i DNA, zrobic niemiecki Koerung bo to sie liczy w SV a nie jakies tam nasze polskie swistki nikomu nic nie mowiace.
_________________
www.brawosbis.pl Wink
"... Bo pies to nie tylko pies, jak wiesz.
Pies to jest wszystko to, co chcesz..."
Ludwik Jerzy Kern
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
brawos



Dołączył: 08 Sty 2008
Posty: 893
Skąd: Grodzisk Mazowiecki

PostWysłany: Wto Sty 22, 2008 12:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

askad napisał:

Kandydat na sędziego SV musi (m.in.):
    być aktywnym hodowcą i wystawcą - i w ramach tego: wyhodować min. 10 miotów, mieć z własnej hodowli min. 10 licencjonowanych zwierząt z min. 5 miotów, z sukcesem brać udział w wystawach, samemu szkolić i zdawać z psami wymagane egzaminy SchH (przypominam, że chodzi tutaj o sędziego eksterieru Exclamation )

Niech nie dziwi zatem szacunek - jaki powinniśmy mieć dla sędziów SV Exclamation


To jest smutne......Polska wcale nie maly kraj....Czesi maja sedziow SV, Litwa ma a my co za murzynami.....(nikogo nie obrazajac)......Gdzie ci nasi "wielcy" sedziowie??? Przeciez dla nich to milowy krok zupelnie nie do przejscia.....O matko kochana....wlasne mioty, licencje, sukcesy, czynny udzial samemu zdawac egzaminy i do tego wszystkiego jeszcze jezyk znac.....Jak dobrze, ze macie egzaminy sedziowskie za soba to moze, moze wreszcie sie doczekamy........ Smile
_________________
www.brawosbis.pl Wink
"... Bo pies to nie tylko pies, jak wiesz.
Pies to jest wszystko to, co chcesz..."
Ludwik Jerzy Kern
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Basia i V



Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 367
Skąd: Krakow

PostWysłany: Wto Sty 22, 2008 2:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Alez ja mam dla nich szacunek. I dla porownania - nasze krajowe realia: gdy zaproponowalam GKSP, aby postawic sedziom obedience (przypominam to TYLKO sportowe posluszenstwo Exclamation ) wymog startu w zawodach przynajmniej w klasie 2 (czyli najwyzszej krajowej), spotkalam sie wrecz z oburzeniem, jak mozna cos takiego proponowac.
Dlatego mysle, ze jesli chcemy miec w przyszlosci sedziow SV, to mozemy to osiagnac tylko za posrednictwem KON, gdzie nie wszystko zalezy od ZG ZKwP Evil or Very Mad .
_________________
Barbara Pawlik
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
alexandra



Dołączył: 08 Sty 2008
Posty: 432
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Czw Sty 24, 2008 10:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na stronie Oddziału Radom i Klubo-Komisji ON jest już komunikat z wytycznymi do Licencji Hodowlanej
http://www.zkwp.radom.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=43&Itemid=21
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
brawos



Dołączył: 08 Sty 2008
Posty: 893
Skąd: Grodzisk Mazowiecki

PostWysłany: Czw Sty 24, 2008 11:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

alexandra napisał:
Na stronie Oddziału Radom i Klubo-Komisji ON jest już komunikat z wytycznymi do Licencji Hodowlanej
http://www.zkwp.radom.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=43&Itemid=21


Pieknie nie ma co......w Postanowieniach ogolnych jest napisane min. "Do licencj moga przystapic psy i suki po wczesniejszej selekcji (...) i badaniem w kierunku dysplazji biodrowych i lokciowych oraz wykonania badan DNA (...)" Poczym pkt II Warunki przystapienia do licencji nic nie mowi o DNA. O co tu chodzi. Robic DNA czy nie. Ja jestem za, ale gdzie robic???? Czy jest przygotowana na to baza......Znowu jest PIKNY regulamin ale jakos nie spojny.....ale czy to powinno dziwic....
_________________
www.brawosbis.pl Wink
"... Bo pies to nie tylko pies, jak wiesz.
Pies to jest wszystko to, co chcesz..."
Ludwik Jerzy Kern
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
askad



Dołączył: 07 Gru 2007
Posty: 1764
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Pią Sty 25, 2008 12:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dobrze, że wreszcie sie coś pojawiło - mam nadzieję, że komunikat ten zostanie rozesłany do Oddziałów ZKwP - dzisiaj byłam na sekcji i jeszcze nic nie było Exclamation

Sprawę DNA na pewno trzeba uściślić - ale mnie uderzyło coś innego Exclamation Według tych wytycznych potomstwo psów/suk z Koerungiem będzie przez pierwsze dwa lata traktowane jako potomstwo po nie licencjonowanych rodzicach - a przecież nie można od razu zrobić Korungu dożywotniego, nawet jakby się bardzo chciało Twisted Evil Mam nadzieję, że zostanie to uściślone, chyba, że założeniem twórców jest zachęcanie do zrobienia polskiej licencji równo z Koerungiem na dwa lata - tylko po co - według mnie powinna być alternatywa "albo .. albo .." Exclamation Oczywiście w przypadku nie przedłużenia Koerungu pies/suka powinien (-na) stracić licencję - chyba nie jest problemem rejestracja takich przypadków - szczególnie w dzisiejszej dobie wszechobecności komputerów Very Happy.
_________________
Asia Domańska
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
askad



Dołączył: 07 Gru 2007
Posty: 1764
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Pią Sty 25, 2008 12:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj dotarła do mnie jeszcze jedna nieścisłość (wczoraj widocznie byłam zbyt zagrypiona Laughing ). Pierwszy punkt wytycznych brzmi:

"Regulamin licencji jest aktem wyższej rangi niż regulamin przeglądu hodowlanego ON, tym samym warunki przystąpienia do licencji są wystarczające do uzyskania kwalifikacji hodowlanej na przeglądzie ( wynik badania na dysplazję HD)."

Przecież na przeglądzie nie uzyskuje się kwalifikacji hodowlanej - przegląd jest tylko jednym z elementów kwalifikacji - jedynym wymogiem do przystąpienia do przeglądu jest wiek - 12 miesięcy. Pies/suka zostaje zakwalifikowana do hodowli (Kierownik Sekcji potwierdza to odpowiednim wpisem do rodowodu) po: skończeniu 18 miesięcy, zaliczeniu przeglądu, ocen, prześwietlenia (A lub B) i IPO-V (psy).

Jak więc w świetle tego powinien wyglądać pierwszy punkt Komunikatu Question Czy Regulamin licencji jest aktem wyższej rangi niż kwalifikacja hodowlana - tzn. czy jest jednoznaczny z kwalifikacją hodowlaną Question
Raczej nie - bo przecież jeśli sprowadzimy psa/sukę z Koerungiem dożywotnim - posiadającą tylko jedną ocenę z wystaw - to przed kwalifikacją hodowlaną trzeba oceny uzupełnić.
I tym samym - ponieważ w punkcie trzecim Komunikatu czytamy, że "Dożywotnie licencje hodowlane uzyskane w kraju zrzeszonym w FCI, są traktowane na równi z polską licencją hodowlaną." - można mieć psa/sukę z licencją, ale niehodowlanego Laughing .
Trzeba na pewno uściślić wytyczne, które będą rozsyłane do oddziałów - żeby nie było różnej interpretacji przepisów w zależności od "wydzimisię" kierowników sekcji Exclamation
_________________
Asia Domańska


Ostatnio zmieniony przez askad dnia Pią Sty 25, 2008 12:43 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
brawos



Dołączył: 08 Sty 2008
Posty: 893
Skąd: Grodzisk Mazowiecki

PostWysłany: Pią Sty 25, 2008 12:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To jest horror.......a nie niescislosc.... Shocked
_________________
www.brawosbis.pl Wink
"... Bo pies to nie tylko pies, jak wiesz.
Pies to jest wszystko to, co chcesz..."
Ludwik Jerzy Kern
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Basia i V



Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 367
Skąd: Krakow

PostWysłany: Pią Sty 25, 2008 1:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polski jezyk jest naprawde trudny do pisania precycyjnych wypowiedzi. Jest zbyt wieloznaczny. dotyczy to nawet ustaw sejmowych, gdzie redakcja aktu prawnego zajmuja sie specjalisci, dlatego nie dziwi mnie, ze w licencji tez sa bledy redakcyjne. To sie zdarza. Tylko pytanie - czy i kiedy zostana poprawione....
_________________
Barbara Pawlik
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
askad



Dołączył: 07 Gru 2007
Posty: 1764
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Pią Sty 25, 2008 2:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście Basiu, że masz rację - nie chodzi mi przecież o czepianie się błędów redakcyjnych, które każdemu sie zdarzają. Very Happy

Chodzi mi o jasne postawienie pewnych spraw, bez możliwości wielu interpretacji.
Punkt pierwszy Komunikatu jest bardzo ważny, gdyż zmienia (w założeniu) obecną kwalifikację hodowlaną - dopuszczając do hodowli psy/suki z dysplazją lekką (niemieckie "noch zugelassen" oraz czeskie/słowackie C). Nie powinien więc w swym sformułowaniu budzić żadnych wątpliwości.
_________________
Asia Domańska
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
brawos



Dołączył: 08 Sty 2008
Posty: 893
Skąd: Grodzisk Mazowiecki

PostWysłany: Pią Sty 25, 2008 2:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo mnie smieszy jak niektorzy twierdza, ze niemieckie "noch zugelassen" to jest juz dysplazja niech bedzie nawet, ze lekka. Moja suka byla najpierw przeswietlana na warunki polskie u dr Blenau (nie musze chyba nikiomu mowic jaki postrach budzi wsrod hodowcow jest znana zbardzo ostrego opisu) i ma wsteplowana B. Potem przeswietlalam ja na warunki niemieckie i wlasnie tam jej wsteplowali te slynne "noch zugelassen". Co z tego wynika.... Gdyby nasze C dawalo niemieckie "noch zugelassen" to nie jeden bylby szczesliwy......
_________________
www.brawosbis.pl Wink
"... Bo pies to nie tylko pies, jak wiesz.
Pies to jest wszystko to, co chcesz..."
Ludwik Jerzy Kern
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna -> Hodowla Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group