Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl
Forum ON
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Nowelizacja regulaminu PT w 2010 roku

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna -> Szkolenie/Sport (PT,IPO)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Basia i V



Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 367
Skąd: Krakow

PostWysłany: Wto Wrz 15, 2009 1:39 pm    Temat postu: Nowelizacja regulaminu PT w 2010 roku Odpowiedz z cytatem

Na forum psysportowe ukazała się wstępna informacja o nowych regulaminach PT. Od 2010 roku PT będzie egzaminem 3 stopniowym. Przekazana informacja to tylko szkic, wyszczególnienie ćwiczeń bez żadnego doprecyzowania szczegółów.
PT 1
1. Chodzenie przy nodze na smyczy (zetka 10x10x10)
2. Chodzenie przy nodze bez smyczy.
3. Przywołanie "noga", lub "do mnie" i "noga" z pozycji siad w odległości 10 kroków.
4. Przyniesienie własnego przedmiotu
5. Zmiana pozycji sid/waruj z odległości 3-5 kroków(dozwolone krótkie gesty)
6. "Biegaj" i przywołanie "noga".
7. Badanie uzębienia.
8. Pozostawanie w pozycji siad.
9. Pozostawanie w pozycji waruj, odległość 10 kroków.
10. Wrażenie ogólne.
razem 200 pkt.

PT2
1. Chodzenie przy nodze bez smyczy.
2. Przywołanie jak w PT 1, ale z 20 kroków.
3. Aport własnego koziołka drewnianego.
4. Skok tam i z powrotem przez przeszkodę wys. 30/50/70 cm wg uznania sędziego.
5. Zmiany pozycji waruj/stoj/siad z odleglosci 10 krokow
6.Stoj w marszu i powrot do psa.
7. Siad w marszu i powrot do psa.
8. Waruj w marszu i przywolanie "do mnie".
9. Siad zostan na 20 krokow (tylem do psa)
10. waruj zostan na 20 krokow.

razem 200 pkt.

PT 3

1. Chodzenie przy nodze bez smyczy (zetka 15x15x15), pierwszy zakret ustala sedzia, drugi w przeciwnym kierunku
2. Przywolanie z blokada waruj.
3. Aport koziolka obcego z ziemi.
4. Aport koziolka obcego przez przeszkode
5. Wyszukiwanie koziolka wlasnego.
6. Zmiany pozycji na odleglosc stoj/siad/waruj z odleglosci 20 m
7. Sciezka z komendami stoj, siad, waruj - kolejnosc podaje sedzia.
8 Wysylanie naprzod z warowaniem na odl. 30 m.
9. "Daj glos" (pies ma zaszczekac wiecej niz 1 raz)
10. Siad zostan (przewodnik ukryty) 2min.
11. Waruj zostan -4 min.[/list][/list]
_________________
Barbara Pawlik
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Basia i V



Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 367
Skąd: Krakow

PostWysłany: Pon Paź 12, 2009 9:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na prywatnej stronie (chyba należącej do p. Marii Kowalskiej) pojawił się znowelizowany regulamin PT. Dziwne to i nieprofesjonalne, że regulamin NAJPIERW pojawia się na czyjejś prywatnej stronce, a nie na stronie ZKwP. Dokładnie tak samo działo się z nowelizacją regulaminu obedience - pierwsza jego publikacja odbyła się na tej stronce.
Z treścią nowelizacji można się zapoznać pod adresem:
http://www.obedience.republika.pl/obedience.html
_________________
Barbara Pawlik
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
askad



Dołączył: 07 Gru 2007
Posty: 1764
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Wto Paź 13, 2009 10:04 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Basiu - może jesteś bardziej w temacie i powiesz mi jaki cel ma ta nowelizacja egzaminu PT1 i powrót do wczesniej usuniętego ćwiczenia czyli zmiany pozycji na odległość Question

Dlaczego GKSP musi być zawsze mądrzejsza niż cały świat. Jeśli miałaby poparcie swojej polityki w rzeszy wyszkolonych psów, które zadziwiają innych za zawodach poza Polską - to świadczyłoby, że polityka GKSP ma sens - a tak to sama nie wiem Sad .

Dlaczego nie można wprowadzić - tak jak jest to w Niemczech - egzaminu w stylu BH - obowiązującego jako pierwszy egzamin przed egzaminami SchH, FH, Obedience, Agillity, pies ratowniczy etc.

Każdy pies musiałby zdać niezbędne minimum - a dopiero potem "iść" w bardziej wyspecjalizowaną dyscyplinę (tropienie, obrona, pies ratowniczy etc.)

Egzamin BH jest naprawdę podstawowy - nie ma nawet aportowania (a do tego wykazuje bardziej niż nasze PT, że pies jest odpowiednio zsocjalizowany Exclamation ):
Można zdobyć maksymalnie 60pkt (w 5 ćwiczeniach)
    Chodzenie na smyczy (z przejściem przez grupę) - 15 pkt
    Chodzenie bez smyczy (z przejściem przez grupę) - 15 pkt
    Siad w marszu - 10 kpt
    Waruj w marszu z przywołaniem (przywołanie "do mnie", tak jak potem na IPO, a nie "do nogi" jak na naszym PT Exclamation) - 10 kpt
    Pozostawanie w pozycji "waruj" - 10 pkt
Dodatkowo, aby zdać egzamin, pies musi zaliczyć tzw. próbę uliczną, czyli odpowiednio się zachować na widok innych ludzi (również biegnących), psów, roweru, samochodu etc. Jest to chyba ważniejsze niz umięjętność zmiany pozycji na odległość Exclamation

Na koniec egzaminu BH pies nie otrzymuje oceny - tylko wynik "zaliczony" lub "niezaliczony". Egzamin jest zaliczony, gdy zaliczona jest "próba uliczna" oraz 70% punktów z ćwiczeń.

Dlaczego nie może tak być i u nas Question
_________________
Asia Domańska
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Grandziocha



Dołączył: 08 Sty 2008
Posty: 885
Skąd: Łódż

PostWysłany: Wto Paź 13, 2009 11:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pozwolę sobie zapytać
1.Czy tylko znowelizowany egzamin na PT 1-obowiązuje przed egzaminami wyższego stopnia?
2.Jeżeli tak ,to od kiedy?
Byłam ostatnio w naszym oddziale w celu zakupienia książeczki startowej i pytałam czy są jakieś zmiany w regulaminach szkolenia.
Odpowiedż : nic nam nie wiadomo na ten temat.
_________________
www.zhetmanskiejsfory.strefa.pl
zhetmanskiejsfory@gmail.com
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Basia i V



Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 367
Skąd: Krakow

PostWysłany: Wto Paź 13, 2009 11:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do Askad i Grandziochy - nie jestem bardziej zorientowana w temacie, niż Wy. Także uważam, że PT powinno iść w kierunku BH i ewentulanie FH (czyli elementy tropienia), a nie obedience. Bo każdy, kto poważnie myśli o startach w obi - woli dojść do klasy międzynarodowej i tam próbować startów, poza tym - za rok, może półtora pojawią się międzynarodowe standardy obedience niższych stopni - ciekawiej i mądrzej ułożone, niż nasze polskie regulaminy, więc każdy "obediencowiec" będzie raczej startował wg regulaminów FCI.
W dodatku są elementy PT które mnie strasznie irytują. Np zostawanie pojedynczo po jednym psie - na zawodach to niesłychanie czasochłonne ćwiczenie - postulowałam, aby wprowadzić siad zostań i waruj zsotań w grupie (to ma też przecież aspekt socjalizacyjny), ale wszystko zostało po staremu. Confused
regulaminy wchodzą w życie od 01.01.2010.
Co do pytania Grandziochy - rozumiem, że chodzi o "dopuszczenie" do IPO - chyba tak ma być, że nowe PT1 jest przepustką do IPO, PT 2 i PT 3 to już konkurencje dla sportowców. Ale póki co - nic nie wiadomo na pewno.
_________________
Barbara Pawlik
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Grandziocha



Dołączył: 08 Sty 2008
Posty: 885
Skąd: Łódż

PostWysłany: Wto Paź 13, 2009 12:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Weszłam na stronę Gł.Kom.Szk.Psów. i jak się okazało są tam zamieszczone nowe regulaminy PT, a zatem moje pytania są nieaktualne i wszystko jest jasne.
_________________
www.zhetmanskiejsfory.strefa.pl
zhetmanskiejsfory@gmail.com
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
askad



Dołączył: 07 Gru 2007
Posty: 1764
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Wto Paź 13, 2009 12:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grandziocha napisał:
Weszłam na stronę Gł.Kom.Szk.Psów. i jak się okazało są tam zamieszczone nowe regulaminy PT, a zatem moje pytania są nieaktualne i wszystko jest jasne.


Jak to się mówi - błyskawiczna reakcja na oburzenie społeczności Laughing
Jeszcze 2 godziny temu tych regulaminów nie było na stronie GKSP Exclamation
_________________
Asia Domańska
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Zaczarowana



Dołączył: 14 Lut 2008
Posty: 184
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Wto Paź 20, 2009 3:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też się zastanawiam po co nam drugie OBI, zamiast robić bardziej pod BH idziemy w totalnie innym kierunku.
Wiele osob jest bardzo zawiedzionych taka zmianą regulaminu.
_________________
Dorota Poklękowska
"Take this trouble for me: Make sure my shepherd dog remains a working dog, for I have struggled all my life long for that aim."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Basia i V



Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 367
Skąd: Krakow

PostWysłany: Pią Paź 30, 2009 8:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Starałam się trochę "wczytać" w nowe regulaminy i nasunęły mi się następujące uwagi:
1. Regulamin określa jakie błędy psa i przewodnika będą karane, ale nie ma jakiejś skali ile punktów jest za dany błąd obcinanych - czyli wg uznania sędziego? Czy podstawą "wyceny punktowej" błędów mają być dotychczasowe regulaminy PT?
2. Dyskwalifikacja psa - "O dyskwalifikacji za niesportowe zachowanie organizator powiadamia podając przyczynę pisemnie Oddział macierzysty zawodnika oraz GKSP, którzy zobowiązani są wyciągnąć wobec winnego konsekwencje dyscyplinarne. Co konkretnie musi się stać, aby oprócz wpisu o dyskwalifikacji w książeczce startowej kary musiały jeszcze nakładać i oddział i GKSP? I jakie to mają być sankcje? Brak definicji. Bo definicja "niesportowe zachowanie" jest dla mnie stanowczo zbyt szeroka. Chyba, że ja czegoś nie doczytałam. To, że przewodnik nie ma prawa nie zgodzić się z werdyktem sędziego to już horror. Z wielu powodów. Po pierwsze sędziowie SĄ omylni,po drugie - sędzia może wydać sprawiedliwą ocenę, ale z odległości trybuny obraz pracy psa jest zupełnie inny. Stąd i sędzia i krytykujący mają rację ze swojego punktu widzenia. Ale stąd do dyskwalifikacji jest wg mnie daleko. Czy nasi sędziowie tak strasznie się boją krytyki, że aż chcą za to zawodników dyskwalifikować? I to ma być sport? Uważam, że każdy polski regulamin powinien zawierać pouczenie jak należy składać protesty, jeśli zawodnik nie zgadza się z werdyktem. No i uważam, że w przypadku rażących uchybień sędziowskich także powinny być określone kary - od drobnej kary pieniężnej po zawieszenie.
3. Chodzenie przy nodze - za małe zróżnicowanie tego ćwiczenia pomiędzy stopniami - między PT1 a PT2 nieco się wydłuża dystans, a w PT3 - dochodzi przejście przez grupę. Jak dla mnie - to mało.
4.W PT 1 w ćwiczeniu 6 - wybieganie na komendę brak określenia, co ma robić przewodnik po odbiegnięciu psa - stanąć? Iść dalej? Skręcić?
5. Wysokość przeszkody - min. 30 cm - nie wiem, czy dla bardzo małych piesków to nie za wysoko? Myślę tu o sznaucerach miniaturowych itp. małych rasach.
6. Zmiany pozycji - tutaj podobnie jak z chodzeniem przy nodze za mała skala trudności- w klasie 2 i 3 jest tyle samo zmian pozycji, tylko w PT2 - każda zmiana może być wykonana na drugą komendę i pies się może przesunąć o 2 długości, a w PT3 - dopuszczalna jest tylko 1 komenda i przesunięcie o jedną długość ciała. Jakoś mi to metodycznie nie pasuje - uczenie psa i przewodnika, że pies może wykonywać ćwiczenie dopiero na drugą komendę.Bardziej się opłaca uczyć od razu dobrego wykonania ćwiczenia.
No a poza tym to, co już wcześniej pisałam - przydałoby się więcej socjalizacji, na wzór niemieckiego BH, zwłaszcza w PT1. No i nie widzę potrzeby upodabniania polskiego posłuszeństwa PT do obedience, bo za rok-półtora wejdą regulaminy FCI dla klas 1 i 2. Układ ćwiczeń w tych niższych klasach będzie starannie przemyślany tak, aby nie uczyć psa takich elementów w klasie niższej, które będą utrudniać starty w klasie wyższej. A tak się dzieje w obecnych polskich regulaminach obi. I wydaje mi się, że nowe PT po części powtarza te błędy.
Poza tym w tekście na stronie GKSP jest jeszcze kilka błędów redaktorskich - takie drobne literówki, ale one też powinny być poprawione.
_________________
Barbara Pawlik
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Zaczarowana



Dołączył: 14 Lut 2008
Posty: 184
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Pon Lis 02, 2009 9:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Basia i V - bardzo wazne uwagi, ciekawa jestem odp. na to, jesli wgl jakas bedzie.
Zastanawiam się jak długo bedzie pracował taki regulamin zan im wprowadzone zostaną poprawki. Rok ? czy wiecej?
_________________
Dorota Poklękowska
"Take this trouble for me: Make sure my shepherd dog remains a working dog, for I have struggled all my life long for that aim."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Basia i V



Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 367
Skąd: Krakow

PostWysłany: Pon Lis 02, 2009 10:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Myślę, że ten regulamin będzie długo obowiązywał - przynajmniej do końca właśnie rozpoczętej kadencji GKSP.
To, że nie ma ustalonej zasady punktacji to dla mnie nokaut. Tak jakby opublikowano dokument nie do końca opracowany, choć zatwierdzony przez ZG.
To, że tak mały nacisk położono na socjalizację dowodzi, że GKSP w ogóle nie widzi problemu. A nasze miejskie psy żyją przecież w zupełnie innym świecie - pełnym dziwnych, nienaturalnych dźwięków, zapachów, stresu i agresji i sprawdzenie, czy sobie z tym środowiskiem radzą jest bardzo ważne.
Druga bardzo poważna sprawa to zasady dyskwalifikacji i kar regulaminowych dla zawodników - żadnych konkretów, czyli - jak ktoś będzie podskakiwał, to się go dla przykładu ukarze i spokój.
Myślę, że dyskusja na ten temat się nie rozwinie - Sławek się właśnie wypisał, a reszta jakoś to PT 1 zaliczy, a wyższe stopnie będą zaliczać tylko zawodnicy.
Jedyna nadzieja w tym, że IPO i obedience to regulaminy FCI i nasi "fachowcy" nie mogą ich zepsuć. Ale to słaba pociecha.
_________________
Barbara Pawlik
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna -> Szkolenie/Sport (PT,IPO) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group