Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl
Forum ON
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Świerklaniec 2008
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna -> Wystawy (Polska)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wolf-Jar
Gość





PostWysłany: Pon Lip 07, 2008 11:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sędzia Niemiecki oceniając bardzo krytycznie psy ( i miał rację ) ma niestety porównanie z psami Niemieckimi, a większość hodowców nie. Ja gdybym miał psa wg mnie ładnego pojechał bym sobie raz na wystawę do Niemiec i zobaczyłbym,"w którym jestem miejscu" W Polsce jak pies wygra jakąś międzynarodówkę ( np na 3 psy w klasie ) to hodowca jest przekonany, że ma już super reproduktora i kryje nim całe swoje pogłowie suk. Jest to może z mojej strony wymądrzanie się ale mam w 100% rację. Co do suk - moja Bafi została u mnie w hodowli już na pograniczu swej jakości, a na wystawach w Niemczech chodzi w tzw "pierwszej stawce". Na wystawie bardzo kiepsko oceniał sędzia Scharschmidt, moim zdaniem brakowało mu oceny co do wyrazu i typu ( dziwne bo w Niemczech to podstawa ). Po wynikach można zauważyć jak "pomieszane" były suki co do swej jakości - podam przykład suka SZARON z Ostrowskiej Sfory zazwyczaj chodziła na wystawach w czubie, a w Świerklańcu 9, nieporozumieniem była suka z pierwszej lokaty HOSSA Woj-Bas, która na wielu wystawach u renomowanych sędziów chodziła raczej w środkowej stawce, a tu wygrała. W Łodzi przegrała nawet z moją Besi , która dość znacznie odstaje w stosunku do Bafi. Dziwnym dla mnie była postawa sędziów Niemieckich, jeden zarzucał brak u psów wyrazu, typu , mocnej głowy, kośćca itd. drug zaś postawia na pierwszym miejscu sukę "malutką" drobnej kości z małą głową ( bez tzw kufy ), może i jest bardzo ładna ta suka eksterierowo ale raczej nigdy nie urodzi samca w pełnym tego słowa znaczeniu. Co mi się podoba na wystawach w Niemczech - Oprócz oceny eksterieru, temperamentu jest ocena przydatności do hodowli co powinno być wykładnią dla hodowcy co dalej robić, u nas tego wyraźnie brakuje. Brakuje również konsekwencji w lokatach - no ale skąd ją brać skoro sędziowie Niemieccy nie mają skąd brać informacji o karierach naszych zwierząt. Jednym słowem nasze wystawy to wielki mikser lokat suk, a nie tędy droga.

Ostatnio zmieniony przez Wolf-Jar dnia Wto Lip 15, 2008 11:26 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Basia i V



Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 367
Skąd: Krakow

PostWysłany: Pon Lip 07, 2008 11:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wolf Jar napisał:
Co mi się podoba na wystawach w Niemczech - Oprócz oceny eksterieru, temperamentu jest ocena przydatności do hodowli co powinno być wykładnią dla hodowcy co dalej robić, u nas tego wyraźnie brakuje.

Ale sedziowie niemieccy to czesto rowniez kormeistrzy, a u nas kerungu w niemieckim rozumieniu nie ma. Masz racje, polscy sedziowie opisujac suki nie uzywaja slow "typ dobrej matki" o sukach, a czesto te slowa slyszalam wlasnie od niemieckich sedziow.
Wydaje mi sie, ze polski system ksztalcenia sedziow to glownie ocena urody psow, bez ogladania sie na charakter i rokowania dla danej suki/psa jako zwierzecia hodowlanego.

I jeszcze powiedz mi, dlaczego uwazasz, ze drobna suka nie jest w stanie wydac na swiat wybitnie samczych psow? Moze sedziemu chodzilo m. in. o to, aby ONy nie szly w kierunku gigantyzmu i pozostaly w rozmiarach wzorca rasy?
_________________
Barbara Pawlik
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Wolf-Jar
Gość





PostWysłany: Pon Lip 07, 2008 12:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Prawdopodobieństwo, że suka drobna może urodzić samczego psa jest - no ale w owczarku prawdopodobieństw jest tak wiele, że dokładać sobie następną do niczego nie prowadzi. Ja osobiście uważam, że u suki łatwo jest poprawić zad, kątowanie, kolor, kłąb, natomiast poprawić wyraz typ, głowę, maskę ( kufę ) graniczy z cudem - odpowiedź jest więc prosta co powinno być głównym kryterium w selekcji suk do dalszej hodowli, której celem jest super pies. Przecież właścicielka suki Hossa może pojechać do Niemiec na jakąś landówkę i sama zobaczy o co chodzi. Moja suka Bafi jest duża ale mieści się w 60 cm, a przerośnięte psy nie wynikają bezpośrednio z dużej matki tylko z krycia np suki, której ojcem był duży pies , reproduktorem, którego matka była wielka ( to moja opinia aczkolwiek potwierdzona ). Niemcy bardzo pilnują wzrostu ale nie kosztem miniaturyzacji z zachowanie wyrazu tzw "suczości" tzn głowa musi być kość musi być itd.

Ostatnio zmieniony przez Wolf-Jar dnia Wto Lip 15, 2008 11:26 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
TOMI



Dołączył: 12 Cze 2008
Posty: 33
Skąd: Świętochłowice

PostWysłany: Pon Lip 07, 2008 12:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Byłem na wystawie i poza wyżej wymienionymi uwagami, usłyszałem kilka bardzo krytycznych słów na temat przygotowania NIEKTÓRYCH psów/suk do tej wystawy, między innymi pod kątem kondycyjnym i nie mam tu na myśli tylko Ebafarmers VODCA. Poza tym mówiono, że wielu wystawców nie "dopieściło" swoich ON pod kątem wystawowym? Choć nie do końca rozumiem tego stwierdzenia...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wolf-Jar
Gość





PostWysłany: Pon Lip 07, 2008 1:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

TOMI piszę o rzeczach typu dopieszczenie przygotowanie kondycyjne itd. zawsze można powiedzieć, że pies czy suka była nie przygotowana, a w sumie chodzi o eksterier. Suka, która wygrała landówkę LG 17 chodziła jak przeciąg w ringu, a właściciel był z nią 2 razy na rowerze - eksterier decyduje o braku zmęczenia, anatomia pozwala psu się dość długo poruszać w dużym tempie bez zmęczenia. Opuszczona głowa psa po kilku rundkach to nie wynik zmęczenia tylko padania na przód, a to jest anatomia. Asia pisze, że lipiec to nie odpowiednia pora do wystaw, a w Niemczech jakoś w lipcu psom i suką nie brakuje włosa ( czyżby odżywianie ). Zresztą jak powiedział Pan Dobrzański była to wystawa Owczarka Polskiego, a nie Niemieckiego według naszych zasad czyli FCI - należałoby poinformować sędziów, że należy oceniać nasze psy czy 4 letnie suki w klasie otwartej bez wyszkoleń po naszemu i nie maczać w to SV. Wtedy posypały by się oceny doskonałe.

Ostatnio zmieniony przez Wolf-Jar dnia Wto Lip 15, 2008 11:27 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Wolf-Jar
Gość





PostWysłany: Pon Lip 07, 2008 1:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chciałbym jeszcze dodać, że w Polsce powinni sędziować nasi sędziowie, którzy powinni być reżyserami jakości polskiego ON. Sędzia, który ustawia sukę czy psa w klasie szczeniąt na pierwszej pozycji powinien widzieć jakość, która powinna się odzwierciedlić w wyższych klasach jeśli tak nie będzie tzn, że sędzia ma kiepskie oko ( to się nazywa odpowiedzialność za sędziowanie ). Kto by chciał oceny od sędziego SV powinien jechać do Niemiec i tam wszystkiego by sie dowiedział.
SV wprowadza politykę co do oceny ON, a sędziowie ją wdrażają w ringu - może właśnie to jest powód takiego dystansu naszych ON do Niemieckich.


Ostatnio zmieniony przez Wolf-Jar dnia Wto Lip 15, 2008 11:26 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
brawos



Dołączył: 08 Sty 2008
Posty: 893
Skąd: Grodzisk Mazowiecki

PostWysłany: Pon Lip 07, 2008 2:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Basia i V napisał:
Nie bylam na wystawie, ale przeczytalam sobie omowienie na Jacentusie. Z wypowiedzi tej wynika, ze mamy w Polsce dziwne hodowle - rodzą sie dobre jakosciowo suki i bardzo slabe psy (czyli - Wolf-Jar mial racje w swojej wypowiedzi nt hodowli w Polsce).


Droga Basiu czytaj dobrze Exclamation to nie Wolf-Jar tak napisal tylko ja (brawos)
nawet wspomnialam poprzednie wystawy w Swierklancu i sedziego Knaula. Wolf-Jar twierdzi, ze nie mamy ani suk ani psow Exclamation
_________________
www.brawosbis.pl Wink
"... Bo pies to nie tylko pies, jak wiesz.
Pies to jest wszystko to, co chcesz..."
Ludwik Jerzy Kern
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Basia i V



Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 367
Skąd: Krakow

PostWysłany: Pon Lip 07, 2008 2:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

brawos napisał:


Droga Basiu czytaj dobrze Exclamation to nie Wolf-Jar tak napisal tylko ja (brawos)
nawet wspomnialam poprzednie wystawy w Swierklancu i sedziego Knaula. Wolf-Jar twierdzi, ze nie mamy ani suk ani psow Exclamation

OK, co nie zmienia faktu, ze jesli w miocie rodza sie super suki, to i psy powinny byc przynajmniej przyzwoitej jakosci.
Zreszta rozbieznosc w ocenie stawek suk i psow na ostatniej wystawie wynikla zdaje sie stad, ze inny sedzia ocenial suki, inny-psy.
_________________
Barbara Pawlik
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Wolf-Jar
Gość





PostWysłany: Pon Lip 07, 2008 2:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

brawos napisał:
Basia i V napisał:
Nie bylam na wystawie, ale przeczytalam sobie omowienie na Jacentusie. Z wypowiedzi tej wynika, ze mamy w Polsce dziwne hodowle - rodzą sie dobre jakosciowo suki i bardzo slabe psy (czyli - Wolf-Jar mial racje w swojej wypowiedzi nt hodowli w Polsce).

Droga Basiu czytaj dobrze Exclamation to nie Wolf-Jar tak napisal tylko ja (brawos)
nawet wspomnialam poprzednie wystawy w Swierklancu i sedziego Knaula. Wolf-Jar twierdzi, ze nie mamy ani suk ani psow Exclamation

Zgadza się: w Polsce jest ok 400 suk hodowlanych większość staje się nimi po testach i zaliczają 3 śmieszne wystawy w tym międzynarodowe. Na wystawach chwalone są czołówki stawek czyli w skali roku niech to będzie 10 suk, a 8 z nich jeszcze nie rodziły. Czy to nie jest proste. I najważniejsze, że gdyby te nasze ładne suki były na wystawach Niemieckich to pewno sędzia aż tak daleko w tył by nie opisywał jakości hodowlanych. Może to jest przykre ale prawdziwe. Wizytówką w danym kraju, danej rasy są i będą zawsze psy. I tu nie chodzi o moje wymądrzanie się ale o to aby w swoim hobby i pasji nie oszukiwać samego siebie - bo to już nie hobby i pasja.


Ostatnio zmieniony przez Wolf-Jar dnia Wto Lip 15, 2008 11:27 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Wolf-Jar
Gość





PostWysłany: Pon Lip 07, 2008 3:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze dodam - w Niemczech standardowo ( są oczywiście wyjątki ) suki rodzą ok 3 miotów i koniec tzn, że jest tam szybka selekcja suk czyli szybko są dokonywane korekty zwierząt pod względem anatomicznym u nas suki rodzą w pierwszym miocie nic ciekawego, w drugim też i rodzą tak, aż do 8 czy 9 roku życia - wniosek? Mogę jeszcze dodać jak wiele jest wniosków o dodatkowe 2 krycie w roku ze względu na to, że suka daje wybitne szczeniaki - kto sprawdza tą wybitność ( zazwyczaj sędziowie SV na wystawach ).
A bolączką hodowli w Polsce jest to, że to Niemieccy sędziowie muszą nam mówić gdzie jesteśmy, a nie człowiek, który piastuje w Klubie stanowisko - "do spraw hodowlanych" to On powinien być na wystawach i zbierać dane po to aby wprowadzać zarządzenia do sposobu oceny na wystawach celem poprawy tego czy owego - tak jest w SV.


Ostatnio zmieniony przez Wolf-Jar dnia Wto Lip 15, 2008 11:27 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Pat



Dołączył: 07 Lut 2008
Posty: 423
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pon Lip 07, 2008 3:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Chciałabym dodać do tego tematu tyle. Tłumaczyłam już wiele Sędziów SV. Każdy sędzia ma swój wizerunek i wyobrażanie. I dobrze tak. I tez na tej wystawie tłumaczyłam. Spotkałam Pana Scharschmidta pierwszy raz i osobiście mogę powiedzieć, że jest on. Bardzo sympatyczną osobą. Ale: Tak jak wiele osób to ja jego sędziowanie absolutnie nie rozumiałam. Mimo że na początku zostało ustalone, ze ma to być sędziowanie według SV, to wyszło inaczej. Nie wiem, dlaczego? Jestem tym faktem bardzo rozczarowana. Znowu wracamy do starych tematów (wystawa tego roku w Miliczu) Moim zdaniem nie powinno to tak być. Praca ludzi i psów (mów koerung) powinna być wynagrodzona.
A do Wolf-Jar: Marek, dla mnie nie masz racji jak piszesz:, „Kto by chciał oceny od sędziego SV powinien jechać do Niemiec i tam wszystkiego by sie dowiedział się." Są w Polsce hodowle, które hodują według SV, (czyli robią próbe AD, Koerung, itd.) i zależy im na ocenie od sędziego SV. Tym bardziej, że tam niema takich klas jak szczeniaki. A czymać psa przez jakiś czas to jest jednak związane z kosztami. Tak ze tu bym powiedziała, ze dobrze jak sędziowie SV przyjadą. Ale oni tez powinni sędziować według SV a nie jakiś polskich przepisów. Przeczesz, kto nie chce ten nie musi u "Niemca" wystawiać. Tez się wszyscy cieszymy, że twoja Bafi ma w Niemczech "takie powodzenie", i bardzo dobrze, że cos robisz, aby polską jakość hodowlaną poprawić. Ale nie zapomni tez, że ona jest jeszcze młoda suka i może się w każdym kierunku (zarówno eksteriowo jak i szkoleniowo) rozwinąć. Bo co się u "Niemca" liczy to: klasa użytkowa!!!

A poza tej wiecznej dyskusji o to samo chcę dodać:

Na tym miejscu wielkie podziękowania dla Asi i Adama Domańskich oraz dla ich zespołu pomocniczego za oragnizacjie takiej świetnej wystawy. Chętnie wam za rok znów pomogę.
_________________
Patricia Einfalt
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Pat



Dołączył: 07 Lut 2008
Posty: 423
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pon Lip 07, 2008 3:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wolf Jar napisał:
.....
A bolączką hodowli w Polsce jest to, że to Niemieccy sędziowie muszą nam mówić gdzie jesteśmy, a nie człowiek, który piastuje w Klubie stanowisko - "do spraw hodowlanych" to On powinien być na wystawach i zbierać dane po to aby wprowadzać zarządzenia do sposobu oceny na wystawach celem poprawy tego czy owego .....


i tu masz niestety racjie.
_________________
Patricia Einfalt
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
DesperadoK9
Gość





PostWysłany: Wto Lip 08, 2008 11:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najbardziej "podobalo" mi sie to co powiedzial Norbert Scharschmidt o suce Morfina z kl otwartej-cytuje tłimacza- "suka ma malo wiarygodny kolor".Otorz suka dlugi czas podczas okrazen biegala na 1 pozycji a na sam koniec zostala przesunieta na 2 gdzie pozniejszym uzasadnieniem byl kolor-dziwne-bo od wielu hodowców z ktorymi rozmawialem prywatnie w wiekszosci mowilo ze kolor jest wazny gdy eksterier jest wybitny (co wg mnie w przypadku tej suki sie potwierdza) wtedy jest idealnym upiekszeniem ogolengo wygladu.Suki byly dosc rowne w mojej obiektywnej obserwacji to chyba nie jest wina wlasciciela ze zywi swe zwierze bardzo dobra karmą wysokiej jakosci-gdzie za tym pozniej idzie super wykolorowanie.Ale sa rozne upodobania i uzasadnienia.
Powrót do góry
askad



Dołączył: 07 Gru 2007
Posty: 1764
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Pon Lip 14, 2008 3:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zdjęcia z wystawy można obejrzeć pod adresem:
http://rehlis.pl/swierklaniec2008/

Exclamation Exclamation Exclamation Wielkie podziękowania dla Marcina Rehlisa - autora zdjęć Exclamation Exclamation Exclamation
_________________
Asia Domańska
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
dorplant



Dołączył: 04 Lut 2008
Posty: 212
Skąd: Łódż

PostWysłany: Nie Sty 18, 2009 7:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tak szukam i szukam terminu wystawy w swierklancu 2009 i nie moge znalezc, moglby mi ktos pomoc ?
_________________
http://www.dorplant.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna -> Wystawy (Polska) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 5 z 6

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group